top of page

Tur Kayıt Sözleşmesi

SÖZLEŞME ŞARTLARI

İşbu sözleşme yukarıda organizasyon detayları belirtilen tur organizasyonunu düzenleyecek seyahat acentesi olan ADM SAYGI TURİZM THALAT İHRACAT LTD.ŞTİ. (bundan böyle ACENTE olarak anılacaktır) ile yukarıda isimleri verilmiş olan kişi ve beraberindekiler (bundan böyle YOLCU olarak anılacaktır) arasında düzenlenmiştir.

 • Düzenlenecek olan Tur programında yukarıda belirtilen şartlarda olmak üzere anlaşılan ücrete; seyahat sigortası, İlgili Ülke vizesi, Türkiye'de ödenen vergi ve harçlar, gidiş-dönüş uçak bileti ve vergileri, programda belirtilen Yurtdışı otellerinde belirtilen gün sayısı kadar konaklama, konaklama boyunca otelde alınacak sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri, İlgili Ülkedeki transferler, gezi programları, Acentenin refakat ve rehberlik hizmetleri ile ACENTE tarafından verilecektir. T.C. Tarafından havalimanında talep edilen yurt dışı çıkış harcı, ekstra talep edilen gezi ve programlar, Yolcu’nun uçuştaki yük hakkı dışındaki fazla bagaj ücretleri ve bilet kesildikten sonra Yolcu’nun talep etmesi halinde uçak biletinde yapacağı değişiklik ücreti ve öğlen yemekleri ücrete dahil değildir.

 • İlgili Ülke tarafından Yolcu’dan harç, vergi vb. herhangi bir ilave ücret talep edilmesi halinde bu ücret Yolcu’dan ACENTE tarafından yukarıdaki ücretin dışında ayrıca talep edilecektir.

 • Yukarıda belirtilen ücretler kişi başı olup Amerikan Doları $ (USD) şeklinde verilmiştir.

 • Yolcu’nun ACENTE ‘ye hiçbir ödeme yapmadığında kaydı kesinleşmiş sayılmaz ve bu durumda ACENTE ilan ettiği ücretlerde ve broşürde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 • ACENTE ihtiyaç duyarsa Yolcu’dan gideceği Ülkeye göre değişiklik gösteren vize teminat bedeli talep edebilir. Şayet yolcu katıldığı Turdan Türkiye’ye dönmeyecek olursa Teminat bedeli kesinlikle geri iade edilmeyecektir.

 • Vize başvurusu yapıldıktan sonra yapılan iptallerde YOLCU başına (bebek ve çocuklar dâhil) 275 USD ACENTE tarafından tahsil edilecektir.

 • Uçak bileti kesildikten sonra Yapılan iptallerde hava yolu şirketinin uyguladığı ceza bedeli ayrıca ACENTE tarafından tahsil edilir.

 • İptal tarihi itibariyle ayrıca; konaklama, transfer vb. yapılmış masraflar var ise bu masraflar ACENTE tarafından tahsil edilir.

 • Bu sözleşme ile birlikte kayıt yapıldıktan sonra Yolcu’nun kendi isteği üzerine yapılan uçak bilet değişikliklerinden Oluşabilecek fiyat farkı ACENTE tarafından Yolcu’dan tahsil edilir.

 • YOLCU Tur vizesinin alınabilmesi için Acentenin talep ettiği tüm evrakları kayıt yaptırdığı TUR Programının gidiş tarihinden 15 gün önce ACENTE ’ye vermekle yükümlüdür. Aksi takdirde vizenin alınamamasından kaynaklanacak hak kayıplarından ACENTE sorumlu olmayacaktır.

​​

 • ACENTE vize işlemlerinde İlgili Ülkelerin Büyük elçiliği veya Konsolosluğu ile Yolcu arasında aracı konumundadır. Tüm evraklar tam olsa dahi İlgili Ülke Büyük elçiliği veya Konsolosluğu vize vermeyebilir, vizeleri geç verebilir, buna bağlı seyahat gecikmeleri olabilir, bu durumda sorumluluk ACENTE ‘ye ait olmayacaktır. ACENTE hava yolu firması ile YOLCU arasında aracı konumda olup, 28.09.1955 Lahey protokolüne tabidir. Hava yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan ACENTE sorumlu tutulamaz. Programda belirtilmiş olan tarihler ACENTE tarafından hava yolu firmasından talep edilen tarihler olup, gidiş-dönüş tarihinin hava yolu firması tarafından birkaç gün ileri veya geri alınma ihtimali olabilir, YOLCU bu durumu göz önünde bulundurarak kaydolacaktır. Uçuş programından veya elde olmayan sebeplerden dolayı gün artması durumunda ACENTE Yolcu’dan herhangi bir ücret talep etmeyecek olup, gün eksilmesi durumunda ise konaklatılmayan geceler hesaplanarak Yolcu’ya iade edilecektir. Hava yolu firması tarafından tanınan yük hakkından fazla eşyalardan veya eşyanın gecikme, kayıp vb. durumlardan ACENTE sorumlu olmayıp, YOLCU bu durumda hava yolu şirketini muhatap alacaktır.

 • Programa ait taahhüt edilen otellerin zaruri nedenlerle değiştirilmesi durumunda ACENTE Yolcu’yu bu otelle aynı standartta otellerde konaklatacaktır.

 • Dört kişilik oda imkanı sadece zaruri olarak bir arada konaklayacak aile ve yakın Akrabaların talep etmesi durumunda ACENTE tarafından sunulabilecektir.

 • Özellikle 4 ve 5 yıldızlı otellerde odalar genelde iki kişinin konaklaması için tasarlandığından, üçüncü ve dördüncü kişi için eklenen yatak daha küçük ve konforsuz olabilmektedir.

 • Otele ilk girişler gündüz saat 15:00'ten sonra, çıkışlar ise öğlen saat 12:00'den önce yapılmaktadır. Uçuş saatinden dolayı otele ilk girişlerin öğleden önce olması durumunda bir önceki gece konaklanmış sayılmaktadır.

 • Yine uçuş saatinden dolayı otelden çıkışın öğlen saat 12:00 yerine öğleden sonraki saatlerde yapılması durumunda o günün gecesi konaklanmış kabul edilir.

 • ACENTE kendi iradesi dışında oluşan nedenlerle veya tura katılan kişilerin yeterli sayıya ulaşamamalarına bağlı olarak turu iptal etme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda Yolcu’ya yapılacak email, SMS, faks veya telefon bildirimi yeterli kabul edilecektir. Burada Yolcu’nun tazmin hakkı olamaz.

 • YOLCU; ACENTA ile ulaşım firmaları arasında yapılan anlaşmalar gereği ulaşım araçlarının programlarda belirtilen saatlerde hareket yerlerinde bulunmayarak gezilerin vaktinde başlayamamaları gecikmeleri, gezilerin uygulanmaları sırasında otobüs uçak vb. lerin, gecikmeleri, arızalanmaları, kaza yapmaları şoförlerin vb. hastalanmaları, ölmeleri, vizelerinin alınamayışı, şahsi kusurları, hava muhalefeti (sis, fırtına, kar yağışı, tipi, yıldırım düşmesi vb.) Doğal afetler (Deprem, sel, yangın, heyelan vb.) halk hareketleri (terör, grev, lokavt, miting, yürüyüş, yol kapanması, savaş, kargaşa durumları, olağanüstü hâl vb.) Sıkı yönetim, sokağa çıkma yasağı, seçimler vb., sağlık sorunları (salgın hastalıklar, karantina vb.) gibi durumlardan ve Acentenin kusuru bulunmayan her türlü olay ve kazalardan ötürü ne şekilde olursa olsun ACENTE ‘ye maddi ve manevi sorumluluk yükleyemez. ACENTE buraya ilave edilmeyen mücbir sebeplerden dolayı haklarını saklı tutar.

 • İLGİLİ ÜLKELERDE veya bağlantılı noktaların ilgili duraklarında rahatsızlanan yolcuların tedavi masrafları Yolcu’ya aittir. Bazı Ülkelere ait hastanelerin uygulaması ücretsizdir. Özel hastane tedavileri ücretlidir. Yolcu’nun felç-yatalak durumda olmaları halinde dönüş uçağında alınacak ek koltuk masrafları Yolcu’ya aittir. ACENTE, Yolcu’yu tedavi için hastaneye götürmek ve haklarını anlatmak ve gerektiğinde durumu Yolcu’nun yakınlarına bilgilendirmekle yükümlüdür. Hasta-yatalak Yolcu’nun tedavi süreci için Bulunduğu Ülkeden Türkiye’ye ambulans uçak ile gelmek-getirtilmek istemesi durumunda T.C. Sağlık Bakanlığı’na yapılacak gerekli başvuru ve işlemler Yolcu’nun Türkiye’deki yakınları tarafından yapılacaktır. Yolcu’nun Tur organizasyonu esnasında vefat etmesi durumunda cenazesinin Bulunduğu Ülkede defin işlemleri ACENTE tarafından yürütülür ve bundan dolayı ACENTA Yolcu’nun varislerinden hiçbir ek masraf talep etmez. Ancak Yolcu’nun varisleri vefat eden Yolcu’nun cenazesini defin için Türkiye’ye getirmeyi talep etmesi durumunda ortaya çıkacak masrafları ACENTE YOLCU’nun varislerinden talep eder. Vefat eden Yolcu’nun tüm masrafları ACENTE tarafından ilgili yerlere Ülkeye gidiş öncesi tamamıyla ödendiği için, Yolcu’nun varisleri YOLCU tarafından ödenmiş ücretlerden dolayı ACENTE ’den geri ödeme talep edemez.

 • YOLCU bu sözleşmedeki şartları kabul ederek kayıt yaptırmış sayılır.

 • İhtilaf halinde T.C. İstanbul mahkemeleri yetkilidir.

bottom of page